REKLAMA

80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Obchody na Podkarpaciu. Czy pojawią się goście z Ukrainy? (VIDEO)

80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Obchody na Podkarpaciu. Czy pojawią się goście z Ukrainy? (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. O wydarzeniach i inicjatywach, przygotowanych w związku z 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej mówili podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz dr Piotr Szopa z Oddziału IPN w Rzeszowie.

11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej – ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości – mordując mieszkających tam Polaków. „Krwawa niedziela” – symbol ludobójstwa, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej – według szacunków IPN przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar.

Już za kilka dni obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Pamięć ofiar zostanie uczczona także na Podkarpaciu poprzez liczne wydarzenia przygotowanie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przy wsparciu władz województwa i samorządów.

Chcielibyśmy zaprosić do uczczenia ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. 11 lipca o godz. 18.00 w Kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbędzie się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Wydarzeniom będą towarzyszyć także liczne działania zorganizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ale także z centralą IPN, mające na celu popularyzację wiedzy o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 80 lat temupowiedziała wojewoda Ewa Leniart.

O tym, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach zapisanych na kartach naszej historii, także tych trudnych, mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Kultura pamięci, dziedzictwo, które w sobie zawiera Podkarpacie zobowiązuje do tego, aby o tym mówić i przypominać – powiedział marszałek Władysław Ortyl podkreślając, że samorząd województwa wspiera organizację wydarzeń związanych z 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej.

Do skorzystania z bogatej oferty działań edukacyjnych zachęcał naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie dr Piotr Szopa, który przypomniał, że cykl wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej rzeszowski IPN rozpoczął już 15 czerwca sesją popularnonaukową w Jarosławiu.

Wśród organizowanych w województwie podkarpackich wydarzeń znajdują się m.in. konferencja naukowa w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, która odbędzie się w Cieszanowie 7 lipca 2023 r. w Domu Nestora (dawna Synagoga), Rajd Pamięci organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Miasto i Gminę Cieszanów. Jego trasa będzie przebiegać miejscami martyrologii Polaków – ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA. Odbędą się również liczne seminaria, wykłady i debaty.

Konferencja naukowa w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej – Cieszanów, 7 lipca 2023 – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej – Rzeszów www.ipn.gov.pl

Rajd Pamięci martyrologii Polaków – ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej – Rzeszów www.ipn.gov.pl

Działamy także w wymiarze edukacyjnym i informacyjnym. Został przygotowany specjalny dodatek prasowy poświęcony Zbrodni Wołyńskiej, który ukaże się w całej Polsce. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji „Zapal znicz pamięci”, zachęcającej do zapalenia zniczy w miejscach pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej w województwie podkarpackim. Przygotowywana jest również publikacja pod redakcją dr. Tomasza Berezy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie– mówił dr Piotr Szopa.

O wydarzeniach zaplanowanych przez Instytut Pamięci Narodowej można przeczytać tutaj: 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej – działania Instytutu Pamięci Narodowej – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej www.ipn.gov.pl

Na końcu konferencji padły pytania od dziennikarzy, o to czy są plany budowy pomnika pamięci w Rzeszowie lub innym miejscu na podkarpaciu? Czy strona Ukraińska- przedstawiciele naukowi lub polityczni zapowiedzieli swoją obecność? A także jak wygląda sytuacja miejsc pamięci żołnierzy OUN-B UPA na podkarpaciu?

Zachęcamy do obejrzenia nagrania video i zapoznanie się z odpowiedziami na powyższe pytania

źródło: PUW w Rzeszowie

zdjęcie: PUW w Rzeszowie


03-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)