REKLAMA

„Ekspert” prof. Filipiak: Jedyną formą walki z chorobą jest segregacja!

Prof. Krzysztof Filipiak gościł na antenie Radio ZET. Lekarz przekonywał, że tylko dzięki segregacji i izolacji niezaszprycowanych można zakończyć panowanie C-19.

– Te limity osób niezaszczepionych w miejscach publicznych, to wszyscy wiemy że nie można tego zweryfikować, nie można sprawdzać paszportów covidowych. Ja w ogóle myślę, że jeśli chodzi o ten cały pakiet obostrzeń, to najlepszym komentarzem jest taki anonimowy tweet, który widziałem, który mniej więcej mówił tak: „Jeżeli planowałeś komunię dziecka w grudniu i zaprosiłeś sporo gości z Botswany, to masz problem”. – zaczął prof. Krzysztof Filipiak, odnosząc się do kwestii segregacji sanitarnej w Polsce. 

– I to jest jedyne racjonalne podsumowanie obostrzeń, które zostały wprowadzone w Polsce. Nadal nie działa paszport covidowy – wyliczał prof. Filipiak. Na pytanie prowadzącej o to, czy powinien, odparł:

– Oczywiście! A czy ma pani redaktor co do tego systemu jakiekolwiek wątpliwości? Nie ma wątpliwości żaden europejski kraj, tylko Polska. Jedyną realną formą walki z pandemią jest izolacja a nawet, nie bójmy się tego słowa, lockdown, dla osób niezaszczepionych.

Na pytanie, czy niezaszczepieni nie będą mogli w takim razie wejść do sklepu, restauracji czy siłowni, odpowiedział szybko:

– To jest metoda, którą Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Niemcy, Austria i Czechy, wszyscy nasi sąsiedzi poszli tą drogą.

– Oczywiście, to jest droga bardzo ważna, bo osoby niezaszczepione mają o wiele wyższy współczynnik „R”, czyli bardziej, kiedy zarażą, transmitują wirusa. Osoba zaszczepiona, nawet jeśli się zarazi, to nie będzie tak transmitować wirusa – wyjaśniał profesor. Nie udzielił jednak jednoznacznej odpowiedzi na zapytanie, o ile procent więcej wirusa „rozsiewają” niezaszczepieni.

– To zależy oczywiście od mutanta, od wirusa, jest kilkukrotna różnica – zapewniał. – I stąd izolacyjne podejście do osób niezaszczepionych ma bardzo duże znaczenie, wszystkie kraje to normalnie robią. Myślę, że wszyscy chcemy normalnie pracować, uczyć się i robić zakupy w miejscach bezpiecznych. I tutaj ta izolacja niezaszczepionych ma kluczowe znaczenie – podkreślił prof. Filipiak.

 

07-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)