REKLAMA

Co się stało z grypą? Dr Martyka: „Nagle zaginęła!”

Dr n. med. Zbigniew Martyka, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, kierownik Oddziału Obserwacyjno–Zakaźnego Szpitala ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej udzielał odpowiedzi podczas posiedzenia Komisji śledczej ds. pandemii. Komisję tę powołał Instytut Ordo Medicus.

Podczas posiedzenia doktor stwierdził, że „zdecydowanie więcej osób zaczęło umierać po wprowadzeniu polityki zdrowotnej, a w zasadzie antyzdrowotnej”. Medyk został zapytany m.in. o to, czy zauważył u chorych w trakcie pandemii objawy, których wcześniej nie obserwował. Martyka odparł, iż trudno jest mu odpowiedzieć na to pytanie.

– Jeżeli wcześniej, przed tą tzw. pandemią były osoby z ciężką niewydolnością krążenia, to trafiały na inne oddział – nie do nas – zauważył.

– Natomiast jeżeli był to oddział covidowy, to osoby trafiały do nas i u nas nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia, no to wtedy mieliśmy do czynienia z tymi pacjentami, a wcześniej to nie była nasza specyfika – zakażenia dróg oddechowych. To były raczej inne schorzenia – mówił dr Martyka.

– Natomiast banalne inne objawy różniły się – początkowo te zaburzenia węchu czy smaku, to była tak specyfika prawda. W tej chwili dominują takie objawy biegunkowe, jelitowo-żołądkowe – wymioty, biegunka. […] dawniej się mówiło tzw. „grypa żołądkowa”. No, to nie jest merytorycznie dobre określenie, bo nie ma czegoś takiego jak grypa żołądkowa – tak się to potocznie mówi, ale to oznacza infekcja wirusowa dająca takie objawy ze strony przewodu pokarmowego i teraz też są i gdyby nie testy covidowe, to ci pacjenci byliby traktowani prawdopodobnie tak, jak w ubiegłych latach: „no. ma pan grypę żołądkową…” – wyjaśniał medyk.

Zdaniem lekarza, „gdyby nie test, to nie byłoby wiadomo, że to jest jakaś inna choroba”.

– A gdzie jest grypa? Co się stało z grypą i z anginą? – padło jedno z pytań.

– Tak, no grypa zaginęła z roku na rok. No, ale chciałbym zwrócić uwagę, że prawdopodobnie skończył się patent na szczepionki przeciw grypie – no to musiała zniknąć – stwierdził dr Martyka.

Zobacz także:

27-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)