Umowa na budowę Podkarpackiej Linii Aglomeracyjnej Podpisana! (WIDEO)

JASIONKA / PODKARPACIE. W poniedziałek przed oficjalnym rozpoczęciem Kongresu 590 została podpisana umowa na kolejową inwestycję dla Podkarpacia za ponad 300 milionów złotych. Chodzi o Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i budowę nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce.

IMG_5270

Umowę na PKA podpisali wicemarszałek Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. To olbrzymi projekt dotyczący modernizacji infrastruktury kolejowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 301 milionów złotych.

Projekt realizowany jest przez samorząd województwa podkarpackiego wraz z PKP PLK i dotyczy  budowy oraz modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Najważniejszym elementem tej umowy jest budowa nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki oraz wiaduktu kolejowego. Cieszymy się, że finalizujemy wszystkie umowy dotyczące możliwości uruchomienia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która ma ruszyć na Podkarpaciu już za trzy lata – mówiła podczas podpisania wicemarszałek Ewa Draus.

IMG_5242

Dzisiejszy dzień jest szczególny, gdyż w sposób formalny rozpoczynamy budowę PKA na Podkarpaciu. Kolej aglomeracyjna będzie łączyła wiele miejscowości ze stolicą regionu. Najważniejsza będzie budowa 5-cio kilometrowego odcinka linii do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną także tzw. mijanki i system nowoczesnego sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch – mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak zapowiedział prezes Merchel linie zostaną zmodernizowane do prędkości 120 km/h. Ireneusz Merchel dodał również, że w miniony piątek został już ogłoszony przetarg na realizację tego zadania. W ramach inwestycji wybudowane zostaną także dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe.

W projekcie oprócz PKP PLK bierze także udział 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego, z którymi umowy zostały już podpisane w urzędzie marszałkowskim 24 września.

Źródło:  
M.Konopka/A.Gorzelak-Nieduży
Fot. D. Kozik
Wideo: S.Kieszkowski
BP UMWP

16-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)