Rzeszów wysoko w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych

Podczas Konferencji Miasta Zrównoważone zaprezentowano zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. W Rankingu zostało sklasyfikowanych 50 największych pod względem liczby ludności miast na prawach powiatu w Polsce. Rzeszów zajął wysokie 4. miejsce.

city-3669040_960_720

Foto: pixabay.com

 

W klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, pierwsze miejsce zajęła Warszawa, Rzeszów został sklasyfikowany na 4. miejscu. W obszarze społecznym Rzeszów zajął 4. pozycję, w obszarze środowiskowym – 21. pozycję, a w obszarze gospodarczym – 8.

 

W całym zestawieniu porównano w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie w trzech wskazanych obszarach rozwoju: w obszarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym.

Ocena zrównoważonego rozwoju w obszarze społecznym koncentruje się na jakości życia obecnie i w perspektywie dla przyszłych pokoleń. Zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacja stanowią podstawę zrównoważonego rozwoju społecznego. Ponadto wskaźniki w obszarze rozwoju społecznego pozwalają na ocenę miast pod względem demografii, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców.

Obszar środowiska w znacznej mierze skupia się na tych elementach przestrzeni miejskiej, które w dużym stopniu wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców miasta: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Niezwykle istotne kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego.

Obszar gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta, wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych miast, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach.

 

Ranking został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest dostępny na stronie: arcadis.com.

   

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

20-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)