Historyczny dzień w Mielcu. Oddano nowy most na Wisłoce (VIDEO, FOTO)

MIELEC / PODKARPACIE. Na ten moment mieszkańcy Mielca czekali kilkanaście lat. Od dziś mogą korzystać z drugiego mostu na Wisłoce. Inwestycję, która kosztowała prawie 45 milionów złotych otworzył dziś marszałek Władysław Ortyl.

Otwarcie, z uwagi na pandemię koronawirusa miało skromny charakter. Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że powstanie drugiego mostu w Mielcu było koniecznością. Do dziś jedyną przeprawą przez Wisłokę był most przy ul. Legionów w kierunku Woli Mieleckiej i Tarnowa. Od kilkunastu lat w godzinach szczytu w jego okolicach w Woli Mieleckiej i w Rzędzianowicach tworzyły się gigantyczne korki. Kolejne przeprawy przez Wisłokę znajdują się dopiero w Przecławiu i w Sadkowej Górze oraz niewielki most o małej nośności w Gawłuszowicach.

A88A4354

W krótkiej uroczystości wzięli udział m.in. poseł Fryderyk Kapinos, wojewoda Ewa Leniart, starosta mielecki Stanisław Lonczak, wójt gminy wiejskiej Józef Piątek oraz samorządowcy, a także mieszkańcy pobliskich domostw. Poświęcenia dokonał ks. Andrzej Rams z Chorzelowa po wspólnej modlitwie z ks. Antonim Sową z Rzędzianowic.

– Mielec czekał na ten most bardzo długo. Już w tamtym wieku marzono, aby powstał i dziś te marzenia się spełniają. Dziś, oddajemy inwestycję wartą ponad 44 mln złotych. To jest montaż finansowy, na który składają się środki z unii europejskiej – z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa i środki gminy Mielec, za co chciałbym władzom gminy bardzo podziękować, bo to jest dobry przykład współpracy. Droga jest bardzo ciekawa, mamy trzy ronda, wspaniały most o ciekawej i skomplikowanej konstrukcji, związanej z warunkami jakie tu były. Chcę podziękować wszystkim, którzy przy tym moście pracowali, PZDW i Budimeksowi za sprawną realizację tej inwestycji. Mieliśmy tu kłopoty z powodzią, a na końcu ograniczyła nas pandemia, co przedłużyło odbiory – mówił marszałek Władysław Ortyl.

– Marszałek wspomniał o tym, że to kosztowna inwestycja. 44 mln zł to rzeczywiście dużo, ale ważne jest, to że pojawia się nowe rozwiązanie komunikacyjne. Każda nowa droga i most w województwie, to też nowe możliwości inwestycyjne. Chcę pogratulować marszałkowi, tym, którzy przyczynili się do tego, że montaż finansowy pozwalający na realizację tej dużej inwestycji był możliwy. Cieszę się, że pomimo trudnego czasu w jakim się znajdujemy, inwestycje są realizowane w terminie. Cieszę się, że rozwija się nasze województwo – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

– Dzisiaj otworzyliśmy most przez Wisłokę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 984. To nowy przebieg tej drogi o tym numerze, a to zaledwie pierwszy etap większej całości, ponieważ chcemy żeby droga 984 łączyła się z obwodnicą Mielca i prowadziła aż do Piątkowca zupełnie nowym przebiegiem. W ramach tego pierwszego etapu inwestycji wybudowaliśmy most o długości ponad 500 metrów – to bardzo pokaźny obiekt i bardzo ładna konstrukcja, która – jak wierzymy – posłuży mieszkańcom regionu przez bardzo wiele lat – mówił Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Most zbudowała firma Budimex. Koszt całej inwestycji to 44,2 mln zł z czego wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 to kwota 36,4 mln zł. Budżet województwa dołożył do inwestycji 7,5 mln a gmina wiejska Mielec 239 tys. zł.

A88A4366

– Chciałem bardzo podziękować za współpracę z inwestorem, zamawiającym, jak również z przedstawicielami samorządów oraz mieszkańcami. Mamy nadzieję, że ten obiekt będzie państwu służył długo, a jednocześnie będzie wizytówką naszej współpracy oraz śladem pozostawionym przez firmę Budimex na Ziemi Mieleckiej – powiedział przedstawiciel Budimexu Jarosław Jochymek.

Na koniec uroczystości marszałek wspólnie z wojewodą uruchomili sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu w Złotnikach tuż obok mostu co było symbolicznym dopuszczeniem nowej drogi do ruchu.

Nowa możliwość przeprawy przez Wisłokę to dla mieszkańców powiatu mieleckiego, a także dla przedsiębiorców ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej duże udogodnienie. Nowa trakt rozpoczyna się w Mielcu przy ul. Sienkiewicza na wysokości lotniska, przecina drogę powiatową w Złotnikach i za mostem kończy się rondem w Rzędzianowicach. Tu rozpocznie się kolejny etap inwestycji. Prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca ogłoszony zostanie przetarg na budowę dalszego ciągu tej drogi od Rzędzianowic aż do Piątkowca w kierunku Tanowa. To jedna z dwóch inwestycji komplementarnych z mostem. Inwestorem także będzie samorząd województwa, a powstanie ona także przy udziale środków europejskich i z montażem finansowym samorządów powiatowego i gminnych zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami.

Drugą komplementarną inwestycją będzie wiadukt nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową L25, który ułatwi komunikację przez most i Specjalną Strefę Ekonomiczną. Trwają prace nad montażem finansowym z udziałem miasta, powiatu, środków europejskich, PLK i budżetu państwa. Inwestorem jest powiat, a liderem tej inwestycji samorząd miasta.

– Dzisiaj oddajemy ten most do użytku i będzie luźniej na starym moście w Woli Mieleckiej. To też zapowiedź inwestycji, które nas czekają. Staramy się, byśmy mogli w połowie roku uruchomić przetarg na odcinek drogi Rzędzianowice – Piątkowiec. Ta inwestycja również powstanie przy udziale środków europejskich i z montażem finansowym samorządów powiatowego i gminnych zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. Z drugiej strony mam nadzieję, że równie szybko powstanie wiadukt nad linią kolejową i drogą na Tarnobrzeg – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Przedłużenie drogi do Piątkowca i powstanie wiaduktu spowoduje, że powstanie zupełnie nowy węzeł drogowy stanowiący zachodnią obwodnicę Mielca.

Tomasz Leyko
foto: Monika Konopka
wideo: Sebastian Kieszkowski
BIURO PRASOWE UMWP


21-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)