Ćwiczenia specjalnej grupy ratownictwa medycznego (ZDJĘCIA)

MIELEC / PODKARPACIE. Na terenie betoniarni „JP Pietras” w Mielcu odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Rzeszów 3”, która działa w ramach centralnego odwodu operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej.

Dowódcą grupy jest mł. bryg. Jacek Nita – dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 w komendzie miejskiej PSP w Rzeszowie, natomiast jego zastępcą – bryg. Witold Strzępka – dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 w komendzie powiatowej PSP w Mielcu. Pojazdy specjalistyczne jakimi dysponuje Grupa to między innymi ciężki samochód ratownictwa technicznego, ciężki samochód ratownictwa drogowego z KM PSP w Rzeszowie oraz ciężki żuraw ratowniczy o maksymalnym udźwigu 50 ton z KP PSP w Mielcu. Na wyposażeniu Grupy znajduje się również szeroka gama sprzętu służącego do stabilizacji, rozcinania, rozginania i przemieszczania elementów konstrukcji.

Ćwiczenia te organizowane są cyklicznie w różnych częściach województwa i mają na celu doskonalenie technik ratowniczych oraz współdziałania podczas prowadzenia działań . Przez trzy dni funkcjonariusze mogli przećwiczyć różne warianty założeń z udziałem samochodu ciężarowego, osobowego oraz ciężkiego sprzętu budowlanego. Dodatkowym elementem było wykorzystanie manekina do pozoracji osoby poszkodowanej. Pozwoliło to na symulację prawdopodobnych sytuacji jakie mogą mieć miejsce podczas wypadku komunikacyjnego. Kolejnym założeniem było przemieszczanie elementów konstrukcji oraz betonowych bloków betonowych. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były szkoleniami teoretycznymi, które zostały zrealizowane na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 PSP w Mielcu.

Opracowanie: st.kpt. Łukasz Kapinos, KP PSP w Mielcu
Zdjęcia: kpt. Bartłomiej Bieniek, KP PSP w Mielcu


Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

*