Ćwiczenia sanockich terytorialsów. Tym razem ze spadochroniarzami (ZDJĘCIA)

Żołnierze 35 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka brali udział w ćwiczeniu zintegrowanym, 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Zasadniczym zadaniem spadochroniarzy było opanowanie lotniska na terenie Bieszczad. Terytorialsi w tym czasie wspierali grupy ogniowe i przygotowywali się do przegrupowanie pododdziałów powietrznodesantowych w rejon działań opóźniających. Wspólne działania nieregularne zakończyły udział w ćwiczeniu żołnierzy z Sanoka.

Zajęcia żołnierzy z Sanoka rozpoczęły się w piątek rano, 5 marca, a zakończyły popołudniu w sobotę. W tym czasie pododdział terytorialsów współdziałał ze  spadochroniarzami z 16 Batalionu Powietrznodesantowego wspierając ich w ćwiczeniu zintegrowanym. Wszyscy trafili na trudne warunki atmosferyczne, ale nie zawiedli. Zaplanowane zadania żołnierze z Krakowa i Sanoka wykonali precyzyjnie i sprawnie. Dla 16 Batalionu Powietrznodesantowego to dopiero początek drogi do zasadniczego ćwiczenia taktycznego, które odbędzie się na terytorium Rumunii.

Dotychczas żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nie mieli okazji do wspólnych zajęć z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej. To pierwsze tego typu szkolenie na Podkarpaciu ze spadochroniarzami. W czasie wspólnego ćwiczenia żołnierze z sanockiej kompanii lekkiej piechoty doskonalili nabyte w trzyletnim cyklu szkolenia umiejętności. Atutem żołnierzy WOT jest ich terytorialność. Kto jak nie oni zna swój teren działania najlepiej? Dlatego też w czasie ćwiczenia ich zadaniem było nawiązać kontakt ze spadochroniarzami, udzielić im wsparcia ogniowego, przeprowadzić pododdziały na linie opóźniania, a także udział w organizacji i prowadzeniu działań nieregularnych oraz wskazanie miejsca ewakuacji.

– Współdziałanie z żołnierzami 16 Batalionu Powietrznodesantowego było dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ćwiczącymi wojskami oraz przygotowaniem do wzajemnego wspierania się w rejonach odpowiedzialności służbowej w czasie kryzysu i działań bojowych. Należy podkreślić, że głównym zadaniem WOT w czasie wojny jest udzielenie wsparcia wojskom operacyjnym. Deklarujemy swoją gotowość do współpracy i dalszych szkoleń z żołnierzami wojsk operacyjnych – powiedziała ppor. Patrycja Hejnold, dowódca ćwiczącego pododdziału z Sanoka.

foto006_1

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została utworzona w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie wojny WOT jest wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań.

kpt Witold SURA
rzecznik prasowy 3. PBOT
zdjęcia: Paulina Lęcznar


11-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)