REKLAMA

Co ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości? PROKURATURA zadecydowała

Warszawska Prokuratura Okręgowa podjęła decyzję w sprawie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jej zdaniem nie ma podstaw, aby delegalizować Stowarzyszenie. Wnioski w sprawie złożone przez Koalicję Obywatelską zostały rozpatrzone negatywnie.

Jakiś czas temu Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury pisma w których posłowie i senatorowie twierdzili, że w czasie Marszu Niepodległości mają miejsce czyny zakazane. W trakcie przemarszu miałoby dochodzić m.in. do propagowania totalitaryzmu przez uczestników, jak i do nawoływania do nienawiści. Zdaniem KO, dochodzi także do „rażących naruszeń prawa”, których dopuszcza się samo kierownictwo Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpatrzyła wnioski o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jak podkreślono, szczegółowa analiza dostępnych materiałów wykazała brak podstaw do skierowania przez prokuraturę wniosku do sądu. Wskazano przy tym, że w sprawach dotyczących „propagowania totalitaryzmu” w ostatnich latach postanowiono o odmowie wszczęcia postępowania. Sprawy były również umarzane. Czyny objęte tymi postępowaniami odnoszą się bowiem jedynie do zachowań osób fizycznych, nie stowarzyszeń.

– Konstrukcja odpowiedzialności karnej przyjęta w Kodeksie karnym obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, nie zaś osoby prawne, czy jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego, albowiem nie jest osobą fizyczną, która podlega odpowiedzialności karnej – przekazała prokuratura.

Wreszcie orzeknięto, że cele oraz działalność Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie naruszają konstytucji.

– Przeanalizowane dokumenty Stowarzyszenia m.in. statut oraz program prowadzą do przeciwnych wniosków. Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności Stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów Stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele Stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem Stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Zobacz także:

22-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)